ZdrowieMed
Z d r o w i e M e d
Polityka ochrony dzieci

Polityka ochrony dzieci w NZOZ Zdrowie-Med sp z o.o.

Polityka ochrony dzieci

Preambuła

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zdrowie-Med spółki z ograniczona odpowiedzialnością (NZOZ Zdrowie-Med Sp. z o.o.) jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel traktuje dziecko z szacunkiem. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel w ochronie zdrowia odgrywa kluczową rolę w identyfikacji przemocy wobec dzieci, reagowaniu na nią i zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Celem niniejszej procedury jest:
  • zapewnienie dzieciom ochrony przed krzywdzeniem,
  • zapewnienie personelowi niezbędnych informacji, aby umożliwić im wywiązanie się z obowiązków w zakresie ochrony dzieci przed przemocą,
  • zapewnienie dzieciom i ich rodzicom/opiekunom niezbędnych informacji na temat zasad obowiązujących w podmiocie oraz możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia.

Rozdział I. Objaśnienie terminów

  1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zdrowie-Med spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zwany NZOZ Zdrowie-Med sp. z o.o. jest podmiotem medycznym prowadzącym działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, świadczący usługi medyczne dla dzieci i młodzieży.
  2. Za personel NZOZ Zdrowie-Med sp. z o.o. uznaje się pracowników, współpracowników niezależnie od formy zatrudnienia (w tym osoby świadczące usługi w oparciu o umowy cywilnoprawne, wolontariusze, studenci, stażyści, praktykanci), miejsca zatrudnienia i pełnionych stanowisk.
  3. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18-go roku życia.
  4. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy lub opiekun tymczasowy.
  5. Zgoda opiekuna oznacza zgodę, co najmniej jednego z rodziców, w tym rodzica zastępczego lub opiekuna, w tym opiekuna tymczasowego dziecka na określoną czynność prawną. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
  6. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć każde zachowanie względem dziecka, które stanowi popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie (zamierzone lub niezamierzone). Podstawowe formy krzywdzenia:
  • przemoc fizyczna wobec dziecka jest to działanie bądź zaniechanie, wskutek którego dziecko doznaje fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Krzywda stanowi rezultat działania bądź zaniechania ze strony rodzica, opiekuna, osoby odpowiedzialnej za dziecko, posiadającej nad nim władzę lub takiej, której ufa,
  • przemoc psychiczna wobec dziecka jest to przewlekła, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem, a osobą za nie odpowiedzialną lub osobą, której dziecko ufa,
  • przemoc seksualna wobec dziecka (wykorzystywanie seksualne dziecka) jest to angażowanie dziecka poprzez osobę dorosłą lub inne dziecko w aktywność seksualną. Każda czynność seksualna podejmowana z dzieckiem przed ukończeniem 15 roku życia jest przestępstwem,
  • zaniedbywanie dziecka jest to chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie fizycznych i psychicznych potrzeb dziecka,
  • przemoc rówieśnicza ma miejsce, gdy dziecko doświadcza różnych form nękania ze strony rówieśników. Dotyczy działań bezpośrednich lub z użyciem technologii komunikacyjnych (np. za pośrednictwem Internetu i telefonów komórkowych).
  1. Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez Prezesa NZOZ Zdrowie-Med sp. z o.o. pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w spółce.
  2. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

Rozdział II. Reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci przez personel

  1. Personel posiada odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
  2. Każda osoba będąca członkiem personelu zobowiązana jest do reagowania, w przypadku podejrzenia, że dziecku dzieje się krzywda.
  3. Osobą odpowiedzialna za interwencję jest osoba, która powzięła informację o krzywdzeniu dziecka.
  4. Personel podejmuje działania w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
  5. Członek personelu, który podjął interwencję zobowiązany jest do jej odnotowania w dokumentacji medycznej i przekazanie kopii osobie odpowiedzialnej za Politykę.
  6. W przypadkach niejasnych lub wątpliwych osoba odpowiedzialna za interwencję konsultuje sprawę z przełożonym lub osobą odpowiedzialną za Politykę. Osoba odpowiedzialna za interwencję może rozmawiać z osobami zaangażowanymi, w tym z dzieckiem, osobą podejrzewaną o krzywdzenie i świadkami.
  7. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania poufności, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
  8. Naruszenie obowiązku reagowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia dziecka może zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych lub kontraktowych.
  9. Rekrutacja personelu odbywa się zgodnie z Zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu (załącznik nr 2).

Rozdział III. Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

  1. Celem interwencji jest zatrzymanie krzywdzenia dziecka i zapewnienie mu bezpieczeństwa.
  2. W każdym przypadku podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować go od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
  3. W przypadku podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, należy powiadomić opiekuna dziecka, a w sytuacji gdy osoba podejrzewaną o krzywdzenie jest opiekun dziecka, należy powiadomić niekrzywdzącego opiekuna.
  4. W przypadku podejrzenia, że opuszczenie przez dziecko gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w towarzystwie rodzica lub opiekuna będzie godziło w jego dobro lub zagrażało jego bezpieczeństwu, należy umożliwić oddalenie się dziecka i niezwłocznie powiadomić Policję.
  5. Podejrzenie krzywdzenia dziecka, niezależnie od osoby odpowiedzialnej za krzywdzenie, jest jako takie zdarzeniem niepożądanym i podlega raportowaniu do osoby odpowiedzialnej za Politykę, która prowadzi rejestr zgłoszeń krzywdzenia dziecka.
  6. W przypadku, gdy krzywdzenia dziecka dopuściła się osoba odpowiedzialna za interwencję wówczas osoba, która dostrzegła krzywdzenie zawiadamia pisemnie przełożonego podmiotu prowadzącego działalność medyczną. W takiej sytuacji za prowadzenie interwencji odpowiedzialny jest przełożony.
  7. Dalszy tok postępowania po realizacji procedury leży w gestii uprawnionych organów (sąd, Policja, prokuratura, OPS).

Rozdział IV. Kwalifikacja zagrożeń

  1. Na potrzeby niniejszej procedury przyjęto, że krzywda dziecka występuje, gdy:
  1. istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem lub popełniona przestępstwo),
  2. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z odżywianiem, higieną czy zdrowiem),
  3. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem (np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie).

Rozdział V. Schemat interwencji w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka przez rodzica, opiekuna lub innych bliskich dorosłych.

 Podejrzewasz, że dziecko:  
  1. Doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie:
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka, w miarę możliwości odseparuj je od rodzica/opiekuna podejrzanego o krzywdzenie.
  • Zawiadom Policję pod nr 112 lub 997.
  • Sporządź i prześlij do najbliższej jednostki Policji lub prokuratury pisemne zawiadomienie, opisujące jak najdokładniej zdarzenie, ze wskazaniem:
    • danych pokrzywdzonego (imię, nazwisko, PESEL, adres),
    • danych potencjalnego sprawcy, które udało się ustalić (co najmniej imię i nazwisko, adres zamieszkania, miejsce pracy bądź nauki, relacja łącząca z dzieckiem).
W przypadku popełnienia czynu karalnego na szkodę dziecka przez osobę poniżej 17 roku życia należy także sporządzić pisemne zawiadomienie.
  • Powiadom niekrzywdzącego rodzica/opiekuna dziecka.
  • Poinformuj dyrekcję szkoły.
  • Powiadom przełożonego.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.
Uwaga! W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu z uwagi na stosowanie wobec niego przemocy domowej, a w rodzinie są lub mogą być inne dzieci, należy niezwłocznie poinformować Policję dzwoniąc pod numer 112. Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu. .
  1. Doświadcza innej przemocy fizycznej (np. klapsy, popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze) lub jest świadkiem przemocy domowej:
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka.
  • Porozmawiaj z rodzicem/opiekunem dziecka.
  • Poinformuj psychologa szkolnego.
  • W przypadku powtarzającej się przemocy rozpocznij procedurę Niebieskiej Karty poprzez wypełnienie formularza Niebieska Karta – A.
  • Powiadom przełożonego o rozpoczęciu procedury Niebieskiej Karty.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.
  1. Doświadcza zaniedbania lub rodzic/opiekun dziecka jest niewydolny wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej):
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka.
  • Porozmawiaj z rodzicem/opiekunem dziecka.
  • Poinformuj psychologa szkolnego.
  • W przypadku braku współpracy rodzica/opiekuna lub braku poprawy w opiece nad dzieckiem, rozpocznij procedurę Niebieskiej Karty poprzez wypełnienie formularza Niebieskiej Karty – A.
  • Powiadom przełożonego o rozpoczęciu procedury Niebieskiej Karty.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.

Rozdział VI. Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osobę nieletnią, czyli taką, która nie ukończyła 17. roku życia

  Podejrzewasz, że dziecko:  
  1. Doświadcza ze strony innego dziecka przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie:
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
  • Poinformuj rodziców/opiekunów obojga dzieci, równolegle poinformuj psychologa szkolnego i dyrekcję szkoły.
  • Zawiadom Policję pod numerem 112 lub 997.
  • Powiadom przełożonego.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.
  1. Doświadcza ze strony innego dziecka jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
  • Poinformuj wychowawcę klasy i/lub psychologa szkolnego i/lub dyrekcję szkoły.
  • Powiadom rodzica/opiekuna dziecka, który doświadcza krzywdy, jeśli sytuacja powtarza się.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.

Rozdział VII. Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie np. osoby przebywające na terenie placówki, oraz inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem, pracownicy

Podejrzewasz, że dziecko:  
  1. Doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie:
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i ewentualnie odseparuj je od osoby podejrzanego o krzywdzenie.
  • Powiadom rodzica/opiekuna dziecka.
  • Zawiadom Policję pod nr 112 lub 997.
  • Poinformuj dyrekcję szkoły.
  • Powiadom przełożonego.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.
  1. Doświadcza jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. klapsy, popychanie, szturchanie) lub przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie), doświadcza innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie;
  • Powiadom rodzica/opiekuna dziecka.
  • Powiadom dyrektora szkoły w sytuacji, gdy osobą podejrzaną o krzywdzenie jest pracownik szkoły.
  • Powiadom przełożonego w sytuacji, gdy osobą podejrzaną o krzywdzenie jest pracownik NZOZ Zdrowie-Med sp. z o.o.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.
  1. Pokrzywdzone jest innymi typami przestępstw:
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
  • Powiadom rodzica/ opiekuna dziecka.
  • Powiadom dyrekcję szkoły.
  • Dokonaj wpisu w dokumentacji medycznej. Przekaż kopię dokumentacji medycznej do pracownika odpowiedzialnego za Politykę.

Rozdział VIII. Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych.

  1. NZOZ Zdrowie – Med sp. z o.o. zapewnia standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. NZOZ Zdrowie – Med Sp. z o.o. nie publikuje wizerunków dzieci (pacjentów).
  3. Pracownikom nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) bez zgody opiekuna prawnego dziecka, poza sytuacjami w których dochodzi do krzywdzenia dziecka.

Rozdział IX. Zasady dostępu dzieci do Internetu.

  1. NZOZ Zdrowie-Med Sp. z o.o. nie zapewnia dzieciom (pacjentom) dostępu do Internetu.

Rozdział X. Monitoring stosowania Polityka ochrony dzieci w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Zdrowie-Med spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

  1. Prezes NZOZ Zdrowie-Med Sp. z o.o. powołuję zarządzeniem osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Zdrowie-Med sp. z o.o.
  2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz rekomendowania zmian.
  3. Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego rozdziału, cyklicznie przeprowadza ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki wśród pracowników placówki.
  4. W ankiecie pracownicy spółki mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w placówce.
  5. Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego rozdziału, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników placówki ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który wraz z rekomendacjami do zmiany Polityki następnie przekazuje do zarządu.
  6. Prezes NZOZ Zdrowie-Med Sp. z o.o. wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza nową treść do wiadomości personelu, pacjentów i opiekunów prawnych.

Rozdział XI. Przepisy końcowe.

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
  2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla personelu, pacjentów i ich opiekunów prawnych.
  1. Niniejsza procedura została opracowana w oparciu o Ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023, poz. 1606) i określa zasady postępowania w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie, że małoletni jest krzywdzony.

Załączniki 

Załącznik nr 1 – Pobierz Zasady bezpiecznych relacji personelu NZOZ Zdrowie-Med  Sp. z o.o. z dziećmi Załącznik nr 2 – Pobierz Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zdrowie-Med Sp. z o.o. Załącznik nr 3 – Pobierz Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania Polityki ochrony dzieci w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Zdrowie-Med spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Załącznik nr 4 – Pobierz Zasady bezpiecznego kontaktu personelu z dzieckiem (pacjentem) w gabinecie profilaktyki i pomocy przedlekarskiej Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zdrowie-Med Sp. z o.o. – wersja dla dzieci Załącznik nr 5 – Pobierz

Oświadczenie o zobowiązaniu do przestrzegania standardów ochrony dzieci